Друк

Орган парафії Пресвятої Діви Марії Ангельської

organ-1Починаючи з кінця сімдесятих років двадцятого століття в Україні розпочався бум створення органних залів. Це відбувалося з ініціативи українського органіста і ентузіаста органної справи Арсенія Миколайовича Котляревського. Ідея створення органних залів набула підтримки в міністерстві культури ще й тому, що ці зали не будувалися, а планувалися в колишніх сакральних приміщеннях, які, не зважаючи на жалюгідний стан утримання, мали чудову акустику і не потребували таких значних коштів, як будівництво нових залів. Таким чином в колишніх церквах і костелах протягом 70-80 років були відкриті органні зали у Києві (костел), Львові (костел), Ужгороді (синагога), Сумах (церква), Харкові (церква), Ялті (костел), Кам’янці-Подільському (костел-музей), Вінниці (костел-церква), Дніпропетровську (церква), Рівному (костел), Чернівцях (вірменська церква) тощо.

organ-2Органний зал у Вінниці було відкрито в будівлі колишнього домініканського монастиря (з 1839 року це церква), який в різний час після 1963 року (закриття церкви) був складом гуми, спортивним залом (у храмі займалися важкою атлетикою, а на хорах грали в пінг-понг). З легкої руки тодішнього першого секретаря обкому КПРС Таратути були розпочаті відновлювальні роботи, кошторис сягав трьох мільйонів рублів. Тридцятиголосний, двомануальний орган проектувала і встановлювала фірма «Зауер» з Франкфурта-на-Одері (НДР). Автором проекту був Петер Дооне. В залі були відреставровані залишки фресок (нині вже втрачені), встановлені стільці (240 місць). Здача органу відбулася 27 листопада 1984 року, а урочисте відкриття органного залу відбулося протягом трьох днів: 30 квітня, 1 і 2 травня 1985 року. В концерті-відкритті брали участь артисти Вінницької філармонії: органісти Вікторія Харламова і Георгій Курков, смичковий квартет у складі Галини Гусевої, Юхима Стінермана, Наума Калиновського, Романа Семко, вокалістка Марія Путь, акомпаніатор Олена Бабкіна, а також органіст Володимир Кошуба (Київ) і Арсеній Котляревський (Київ).

Органний зал у Вінниці проіснував до листопада 1991 року За цей час тут виступали практично всі провідні виконавці Радянського Союзу – органісти, піаністи, скрипалі, співаки. Достатньо згадати імена Святослава Ріхтера, Тетяни Ніколаєвої, Леоніда Ройзмана, Олега Кагана, Наталії Гутман, Олега Янченка, Гаррі Гродберга, Максима Вєнгєрова, Ніколая Луганського, Рубіна Абдуліна та багатьох інших. Іноземців було обмаль, лише Екхарт Хаупт (флейтист, НДР) та органісти Єжи Росіньський з Кельце і Віктор Лияк з Варшави. 

organ-3Орган після тривалого з’ясування відносин (влада нічого не робила для демонтажу органа, чогось вичікувала) віряни почали самотужки виносити труби з зали і класти їх на трамвайні колії. Втрутилася міліція, влада нарешті проявила здоровий глузд, з Ялти викликали органного майстра Володимира Хромченка, який здійснив демонтаж органу. В рахунок оплати йому були віддані тридцять труб (по одній з кожного регістра) і електромотор, що надував міхи органу.

Вісім років рештки органу пролежали на трьох майданчиках у Вінниці. Їхня балансова вартість дорівнювала вартості металевого брухту, а вартість утримання цього «брухту» була вищою за його ціну. Тому тодішній директор Вінницької філармонії В.О.Клєпіков запропонував настоятелю монастиря капуцинів брату Юстину Русіну  силами католицької громади відновити орган і встановити його на хорах храму Пресвятої Діви Марії Ангельської. Георгій Курков так про це згадує: «Пам’ятаю, як ми з моїм сином і колишньою ведучою органного залу Наталею Довгою вантажили частину деталей органу на машину, щоб вивезти їх з Преображенської церкви – колишнього органного залу – до костелу».

Про відновлення органу можна писати, як про чудо. До речі, органознавець і автор сайту «Органи України» Сергій Каліберда ввів Вінницький орган у десятку органів України. Особливість вінницького органу полягає в тому, що після восьми років «клінічної смерті», його було відновлено в належному місці – на хорах храму. Тепер на фронтоні органу є напис «Помреш, щоб воскреснути».

Відновлював орган майстер з Любліна Єжи Кукля, який і грав інаугураційні концерти 17 і 18 травня 1999 року. При інтонуванні органу було використано останній запис органу з 1991 року. З 1999 року розпочинається нова історія вінницького органу, який тепер виконує дві функції – церковного і концертного інструмента. Третього жовтня 1999 року розпочинаються вже традиційні щорічні міжнародні органні фестивалі «Музика в монастирських мурах», ініціаторами яких стали настоятель монастиря брат Юстин Русін і органіст Георгій Курков. З 1999 по 20158 рік відбулося двадцять фестивалів, на яких виступали провідні органісти багатьох країн світу, зокрема Іштван Елла (Угорщина), Йохан Труммер (Австрія), Євгенія Лісіцина (Латвія), Віргінія Сурвілайте (Литва), Костянтин Шаров (Білорусь), Анна Стрезєва (Молдова), Елістер Пау (Шотландія), Даглас Мейджор (США), Алан Саттон (Англія), Жан-Марі Лєруа (Франція), Карел Мартінек (Чехія). Найбільше органістів було з Польщі і України. 

3 16 вересня 2018 року розпочався XX ювілейний фестиваль органної музики і триватиме до 28 жовтня 2018 року. Ми запрошуємо вас на концерти, які проходять щонеділі о 20.00. Вхід по запрошенням. Запрошення Ви можете придбати в канцелярії нашого храму, починаючи від середи перед концертом. 

Вінницький орган сьогодні потребує капітального ремонту. Потребуємо біля 20 000 Євро. Запрошуємо до посильного вкладу. Віримо, що з Вашою допомогою вінницький орган ще довго радуватиме нас своїм звучанням.

Ваші пожертви Ви можете скласти або в канцелярії храму або на банкову картку:

ПРИВАТБАНК 

5169 3305 1071 3842 (Парафія Пресвятої Діви Марії у Вінниці). По можливості зазначте: пожертва на орган.

 

о. Серафим Кашуба

Контактна інформація

Римсько-Католицька Парафія 
Пресвятої Діви Марії Ангельської 
вул. Соборна, 12 
21050 Вінниця 

Тел/факс: (0432) 67-10-13, +380678409395

Код ЄДРПОУ 20098538,
в ПАТ «КБ Приватбанк» м.Вінниця МФО 302689

Скринька для пожертв